מה צריך לבחון לפני ביצוע השקעת הנדל"ן הראשונה שלכם?

השקעת נדל"ן ראשונה טומנת בחובה לא מעט סכנות. קשה להתעלם מן העובדה כי לא מעט משקיעי נדל"ן איבדו את כספם בעסקאות מפוקפקות או כתוצאה מ"טעויות של מתחילים". אשר על כן, לפני השקעת הנדל"ן הראשונה שלכם, חשוב שתבחנו מספר פרמטרים אלמנטאריים שיסייעו לכם להגן על כספכם ואף יניבו את התשואה הנכספת לה אתם מייחלים.

נכתב על ידי עורך הדין אורי דניאל

להשקיע נכון ונבון

castle-1142178_640אחת העסקאות המשמעותיות אשר תעשו בחייכם היא השקעת הנדל"ן הראשונה שלכם, כאשר במרבית המקרים מדובר ברכישת דירה למגורים. בסופו של תהליך חיפוש מייגע, מצאתם לבסוף את דירת חלומותיכם ובחנתם אותה על פי לא מעט תכונות שהתאימו לכם: מיקום, תקציב, גודל, מצב הדירה והתאמתה לצרכיכם. השלב הבא הוא חתימה על חוזה מכר והחלטה על מועד הכניסה לבית. אולם, חשוב לזכור כי לא כל הנוצץ זהב הוא וישנם על הפרק מכלול נושאים משפטיים שראוי לתת עליהם את הדעת בטרם החתימה על חוזה המכירה.

היבטים משפטיים בקנייה דירה מיד שנייה

ההמלצה הגורפת בעת רכישת נכס או לפני השקעה בנדל"ן היא להיוועץ משפטית באיש מקצוע מיומן הבקיא בתחום ולבחון מספר קריטריונים:

למי הדירה שייכת – אחד הנושאים הקריטיים והחשובים ביותר שיש לבדוק ולוודא הוא שהנכס אכן שייך לאדם אשר מוכר אותו. למרות שנראה הדבר כתנאי בסיסי וטבעי, ישנם מקרים אחרים אשר תוצאתם עשויה להביא לסיבוך ואבדן משאבים ניכר. את הכסף היקר שלנו לא נרצה להעביר לאדם זר אלא רק לבעל הנכס האמור. בכדי לעשות זאת ניתן לבדוק מיהו בעל הנכס החוקי על ידי בדיקה מדוקדקת בנוסח הטאבו או באמצעות לשכת הרישום של מנהל מקרקעי ישראל.

תכנון הדירה – יש לבדוק ברשויות התכנון האם הדירה נבנתה עם היתר, האם לא קיימות בה חריגות בנייה והאם לא הוצאו כנגד הדירה צווי הריסה בשל כך.

חובות – חשוב לבדוק האם אין כל חוב הרשום על הדירה, האם לא קיימים עיקולים, שעבודים או משכון כלשהם שלא ידעתם עליהם קודם לכן.

תוכניות סביבה עתידיות – חשוב לבדוק גם האם אין תוכניות סביבתיות אשר עתידות לפגוע בערך הדירה. ניתן לבדוק תוכניות מתאר עירוניות ולוודא כי לא קיימים תכנונים לשינוי מתאר השטח. כמו כן, כאשר מדובר בבניין משותף, ניתן לבדוק את ההיסטוריה המשפטית שלו ולוודא כי לא עומדים נגדו צווים שונים.

היבטים משפטיים בקנייה דירה מקבלן – "על הנייר"

כמו ברכישת דירה יד שנייה, כאם וביתר הדגשה יש להיוועץ במומחה מטעמכם, אשר יבחן עבורכם את היבטיה הדרושים של העסקה ולא להתפתות חלילה להסתפק בכך שאת החוזה ערך עורך דין – של הקבלן במקרה זה או משום שמדובר בקבלן גדול ורק נזכיר את פרשה "חפצי-בה" אשר לו הרוכשים היו מתנהלים בליווי משפטי ראוי, נזקיהם היו נחסכים.

הבעלות בקרקע עליו עומד להיום מוקם הפרויקט – יש לבדוק את מערכת היחסים המשפטים שבין בייזם או הקבלן לבין הבעלים של הקרקע, על מנת להבטיח כי לקבלן יש את הזכויות הדרושות להשלים את הבנייה ומסירת הנכס.

הבטחת התשלומים – יש לבדוק אם מדובר בפרויקט המלווה ע"י בנק ומהם תנאי הליווי שכן במקרה שכזה יש לשלם את הכספים אך ורק לחשבון הליווי על מנת להבטיח את התשלומים במקרה שהקבלן או הייזם נקלע למשבר. בנוסף, יש לוודא את מתן הבטוחות הקבועות בחוק להבטחת השקעות של רוכשי הדירה על מנת שבזמן הביניים ועד שתושלם הדירה, כספי התשלומים ששילמו הרוכששים יהיו מובטחים ומוגנים.

התאמת המפרט לדרישות החוק – הרבה מן הרוכשים אינם מודעים לכך כי גם על המפרט של הדירה, ניתן להשפיע במשא ומתן טרם חתימת החוזה ולכך חשיבות בשני מישורים; האחד, ניתן לקבל תוספות, 'אקסטרא', מן הקבלן והשיני, חשוב מכך, יש לוודא את התאמת המפרט לדרישות החוק (גודל החדרים, מעקות של מרפסות וכו'.

למן הקמתו של משרד עורכי הדין אורי דניאל בשנת 1995, טיפל המשרד בהצלחה באלפי תיקים בתחום המשפט האזרחי והמסחרי ובכלל זה גם בדיני הנדל"ן. כל זאת באמצעות עבודה משפטית יסודית ושיטתית למען הבטחת האינטרס של קהל לקוחותינו.

פורסם בקטגוריה בלוג, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>