פוטרת במהלך הריון? זה מה שמגיע לך

תקופת ההיריון היא תקופה מרגשת ומשמחת, אך לא תמיד מדובר בתקופה פשוטה וקלה. במרבית המקרים, נשים רבות, בעיקר בחודשי ההיריון הראשונים, סובלות מתחושות לא נעימות. מצב חדש זה מצריך מהן לבצע שינויים באורח חייהן כאשר לעיתים מדובר גם במקום העבודה, המהווה חלק נכבד מסדר יומן. ייתכן והן תאלצנה להיעדר מהעבודה כתוצאה ממצב פיזי ירוד או לצורכי בדיקות וטיפולים רפואיים שונים. אולם, חשוב לזכור, כי החוק עומד לצד הנשים והן בהחלט רשאיות וזכאיות לעשות כן, גם אם זה נעשה למורת רוחם של המעסיקים.

האם מעסיק רשאי לפטר אותי במהלך היריון?

adult-18604_640במידה ועבדת באותו מקום עבודה למעלה מחצי שנה, התשובה לשאלה זו, הנה ברורה וחד משמעית – לא! החוק היבש קובע כי חל איסור על פיטורי אישה במהלך ההיריון ואחת כמה וכמה, בשל היותה בהיריון.

על פי חוק, אישה אינה מחויבת לספר למעסיקה כי היא הרה עד לחודשו החמישי של ההיריון, אולם לאחר מכן, היא מחויבת לעשות כן. זכרי כי גם כאשר המעסיק לא ידע שאת בהריון חל עליו איסור לפטר אותך. מעסיק אשר ירצה לפטר עובדת, ייאלץ לקבל ממשרד העבודה, היתר מיוחד לעשות זאת, כאשר לא תמיד ההיתר מתקבל והתהליך דורש בדיקה קפדנית ומדוקדקת כי הפיטורין נעשים ללא קשר להריון. בנוסף, חל איסור על הרעת תנאים או צמצום שעות עבודה, אשר יפגעו בהכנסתך בתקופת ההיריון וחל איסור על פיטורייך לאורך חופשת הלידה  ו- 60 יום לאחריה.

האם מגיעים לי פיצויים במידה ופוטרתי במהלך היריון?

אם פוטרת, למרות האמור לעיל, הנך רשאית לתבוע את מעסיקייך ולדרוש שכר עבודה בעבור התקופה בה היית אמורה לעבוד:

1. פיצוי כספי עבור כל חודש מחודשי ההיריון

2. פיצוי כספי עבור שלושת חודשי חופשת הלידה

3. פיצוי כספי עבור 90 הימים שבתום חופשת הלידה אשר נחלקים ל 60 ימי תקופה מוגנת ו-30 ימי הודעה מוקדמת.

בנוסף, יש באפשרותך לתבוע פיצויים כספיים גם אם על פניו פיטורייך נעשו באופן חוקי. בכל מקרה, אנו ממליצים לך לפנות לקבלת לייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בתחום וזאת על מנת לבדוק האם במקרה הספציפי שלך הופרו זכויותייך.

משרד עורכי דין אורי דניאל נוסד על ידי עו"ד אורי דניאל בשנת 1995. המשרד מונה שמונה עורכי דין קבועים. מועסקים בנוסף, צוות מתמחים ותשתית של כוח עזר מנהלי מיומן. 

פורסם בקטגוריה בלוג, כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>